סיגל קיטאבל
Viola kitaibeliana

3.7 פגיע
VU

name of participantsהשתתפו בכתיבה: עוז גולן

חד-שנתי זעיר שגובהו (11) 3-8 ס"מ. הגבעול זקוף או מלוכסן, מסתעף מאוד. העלים תמימים, צרים ומוארכים, אורכם (30) 5-20 מ"מ ורוחבם (5) 2-3 מ"מ; צורתם אזמלנית או דמוית אלה. לעלה זוג עלי לוואי המפורצים לאונות צרות עד בסיסם; לכן נדמה כי בבסיס העלים גדלים עלי-לוואי צרים רבים. לעלים התחתונים פטוטרות ארוכות והעליונים חסרי פטוטרת. הפרחים נישאים על עוקצים ארוכים ודקים הבולטים מבין העלים וכפופים בראשם. לפרח חמישה עלי כותרת בעלי סימטריה דו-צדדית, שני זוגות צדדיים ועלה הכותרת התחתון המרכזי גדול מהשאר ומאפשר נחיתת המאביק עליו; עלה הכותרת התחתון נמשך לאחור ומסתיים בדורבן הבולט מבין עלי הגביע. קוטר הפרח 10-12 מ"מ, צבעו לבן-קרם. שיני הגביע אזמלניות ריסניות, שני עלי הגביע התחתונים בעלי "תוספות" המכסות את הדורבן. הפרי הלקט קרח, אליפטי מארך, נפתח בקשוות ומכיל זרעים רבים.
הפריחה במרס ותחילת אפריל; מקדימה במעונות נמוכים ומתאחרת בהרים.

הצמח גדל בדרום הרי יהודה באתר אחד ליד מצפה יאיר, שם מצא אותו עוז גולן ב-2003. הימצאותו של הצמח בארץ הייתה בספק ושנים רבות היה עליו מידע רק מהספרות. בפלורה פלשתינה מצוטטים דינסמור (1932) שצפה בו בהרי יהודה וברבי (1882) שמצא אותו בשומרון. דנין (2004) מציין אותו מהשומרון, אולם לא נמצאה לכך עדות בעשבייה. ייתכן כי ישנם ברכס מעון בדרום הר-חברון כ-3 אתרים.

אדמות עמק בהרים ושולי שדות בעל בחגורת הספר ברום שמעל 800 מטר.

* הצמח גדל בוודאות באתר אחד בלבד, שם נמצא לאחרונה.
* בית הגידול של אדמות מעובדות ושולי שדות בספר הגבוה בדרום הרי יהודה מצוי בסכנה עקב מעבר לחקלאות אינטנסיבית של חריש עמוק וריסוסים.
* אינו מוגן בשמורת טבע.
* רחב תפוצה ואינו מצוי כנראה בסכנת הכחדה עולמית.

יש ללמוד על התפוצה, הטקסונומיה וההתמיינות של מיני סיגל חד-שנתיים והקשרים האקולוגיים ביניהם. ללימוד זה יש חשיבות גדולה במחקר האבולוציה של הצמחייה החד-שנתית של הארץ בהולוקן ובהבנת התהוות המגוון העצום של מינים חד-שנתיים. כן מומלץ לשקול הכרזה על מספר עמקי אורך בחבל מעון כשמורת טבע המוקדשת לשני מיני הסיגל הגדלים שם ונמצאים בסכנת הכחדה חמורה. מומלץ לאקלם אוכלוסייה באזור ירושלים.

דרום ירדן, ישראל, סוריה, טורקיה, איראן, טרנס קווקז. יש הנותנים מין זה מקפריסין.

צמח חד שנתי קטן הגדל רק באתר אחד בדרום הר חברון המצוי בסכנת הכחדה בבית גידול שמאיימת עליו סכנת שינוי יעד מחקלאות מסורתית לחקלאות אינטנסיבית.

name of participantsהשתתפו בכתיבה: עוז גולן

מפת תפוסה נוכחית


שם אנגלי
שם ערבי
משפחהסיגליים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהספר גבוה
כורוטיפאירנו-טורני
אתר מרכזי לשימורמצפה יאיר

נדירות
1
6
6
פגיעות
0
0
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
3.7
10
פריפריאליותN

ערך IUCN DD LC EW CR EX EN VU NT
הגדרת סיכוןפגיע

1 (2) גלילות
צמידות: 0
0.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

תמונה מאת סיגל צנוע
סיגל צנוע
סיגל צנוע
תמונה מאת סיגל קטן
סיגל קטן
סיגל קטן
תמונה מאת סיגל תמים
סיגל תמים
סיגל תמים
סכנת הכחדה EN
תמונה מאת זליה מחומשת
זליה מחומשת
זליה מחומשת
סכנת הכחדה חמורה CR