שום עקרון

Allium akirense Friesen & Fragman

ברשימת המינים בסכנת הכחדה. נכתב ע"י אורי פרגמן-ספיר


משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים בסכנת הכחדה
אתר מרכזי לשימור
גבעות גבעת ברנר
1 2 3 4 5 6
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
המס' האדום
1
10
6.3
 
ערך IUCN
LC NT VU EN CR EW EX
מספר גלילות בישראל
1 (None)
% אתרים בשמורות
0

צמח בגובה 40-15 ס"מ. הבצל כמעט כדורי, קוטרו 25-15 מ"מ והוא עטוף בגלדים חיצוניים חומים בהירים. הגבעול גלילני, קרח וזקוף, לעיתים מעוקם, עטוף בנדני העלים בחלקו התחתון. לצמח יש בדרך כלל 4-3 עלים ירוקים (המתייבשים כבר במהלך הפריחה), סרגלניים, בעלי נדנים שעירים-קטיפניים. מתחל התפרחת אינו נושר, קצר מעוקצי הפרחים ומחולק ל-3-2 אונות מחודדות. התפרחת בקוטר 65-40 מ"מ ובה פרחים רבים המקנים לה מראה חצי כדורי דליל. עוקצי הפרחים כמעט שווים זה לזה. עטיף הפרח פעמוני, לבן צחור עד ורדרד. עלי העטיף אליפטיים, אורכם 5-3 מ"מ. האבקנים קצרים מהעטיף או שווים לו; זירי האבקנים לבנים והמאבקים צהובים. הפרי הוא הלקט כדורי פחוס שקוטרו 2.5-2 מ"מ והוא עטוף בעטיף הפרח היבש. הפריחה מאמצע מרץ ועד לתחילת אפריל.

הצמח נמצא בשמונה מיקומים הפזורים על שלושה קמ"ר באזור גבעת ברנר ובשנים האחרונות תועד בשני אתרים נוספים דרומית לנס ציונה ותועד ואומת גם מגבעת קוזלובסקי בגבעתיים. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

גבעות כורכר בבתה וגריגה ים-תיכונית בשליטה של לוטם מרווני, צתרנית משובלת וזקנן שעיר.

אנדמי לישראל.

שום עקרון משתייך לסקציית מוליום בסוג שום. הוא קרוב לשום ארדל הגדל גם במישור החוף, לשום קטן-פרחים הגדל בצפון הנגב ובמדרונות הבקעה והכנרת, לשום הפטמות של חולות הנגב המערבי ולשום דרומי הגדל בהר הנגב. שום עקרון נבדל ממינים אלו ב: פרחים קטנים מאד, שאורכם 5-3 מ"מ, לעומת קרוביו להם פרחים באורך 7 מ"מ למעלה; צבע פרחים לבן צחור עד ורדרד (לא קרם כמו בשער המינים) ובפריחה מאוחרת בסוף מרץ במישור החוף, מאוחר למינים האחרים הפורחים מוקדם יותר וברום נמוך. נראה כי מוצאו של שום עקרון הוא מדברי ובמישור החוף התמיין למין מקומי וייחודי. דגם דומה של מינים מדבריים שפלשו למישור החוף ולעיתים אף התמיינו בו אנו רואים באיריס הארגמן, מרווה צמירה ועוד.

אוכלוסיות שום עקרון אינן נמצאות בשמורת טבע ויש סכנה ממשית להמשך קיומן. יש לשער שהמין היה נפוץ יותר גם בגבעות הכורכר הסמוכות ברחובות שנבנו זה מכבר. בשלושה אתרים יש מאות צמחים ובשאר האתרים פרטים בודדים עד עשרות מועטות של פרטים. זרעי הצמח הופקדו בבנק הגנים בבית דגן ופרטים מועטים שלו מגודלים בגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים ובגן הבוטני של אוניברסיטת תל-אביב.

  • מומלץ להכריז על גבעות גבעת ברנר כשמורה המגנה ומשמרת צמח ייחודי זה ועוד מינים אדומים הגדלים בהן.
  • כמו כן יש לנטר את האוכלוסיות בשטחים שיסומנו או אף יגודרו כדי לראות האם יש שינוי במספר הפרטים הפורחים כל שנה.
  • מומלץ לאסוף זרעים מכמה עשרות פרטים ולגדלם בגני מקלט או בגנים הבוטניים ואף לשקול ביסוס של אוכלוסיות חדשות בשטחים מתאימים באזור רחובות.
  • את הפרטים בגבעת קוזלובסקי יש לעקור לפני הבניה במקום, לרבות ולשתול באתר חליפי לא מרוחק.

גיאופיט זקוף בעל פרחים קטנים לבנים-ורדרדים. גדל באתרים ספורים וצמודים בשולי גבעת ברנר, נס ציונה וגבעתיים ובית גידולו בסכנה ממשית.

קולמן, פ. 1985. הסוג שום בישראל. רתם 15.
Friesen, N. & O. Fragman-Sapir, 2014. A new Allium species from section Molium from Israel: A. akirense (Amaryllidaceae). Phytotaxa 173 (2): 140–148.