גּוֹמֶא שָּרוֹנִי

Cyperus sharonensis Danin & Kukkonen (1995)

ברשימת המינים בסכנת הכחדה. מבוסס על הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל מאת אבי שמידע, גדי פולק ואורי פרגמן-ספיר. לחץ כאן למעבר לגרסת הספר.


שם אנגלי
Sharon Nut-grass
שם ערבי
סעד אל רמלה
משפחה
סיווג מין
ברשימת המינים בסכנת הכחדה
מזרח-ים-תיכוני (אנדמי)
אתר מרכזי לשימור
חולות קיסריה
1 2 3 4 5 6
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
0 1 2 3 4
המס' האדום
1
10
3.2
 
פגיע
ערך IUCN
LC NT VU EN CR EW EX
מספר גלילות בישראל
3 (None)
גבוהה
% אתרים בשמורות
33.3

גומא רב-שנתי שגובהו 30-50 ס"מ. לצמח קנה-שורש זוחל, השולח שורשים אופקיים ארוכים מאוד, הנחשפים עם הסעת החול. חתך הגבעולים עגול והעלים יוצאים רק מבסיס הצמח. העלים קשתיים, גלדניים ואשונים, בנויים כמרזב בחתך רוחב, רוחבם עד 6 מ"מ. התפרחת קרקפת דחוסה של שיבוליות, עטורה בעלי מעטפת (3-6) ארוכים בהרבה מהתפרחת. השיבוליות חומות וערוכות בצפיפות רבה (להבדיל מגומא מגובב, אצלו השבוליות מרווחות יותר). אורך השיבולית 20-100 מ"מ ורוחבן 2-3 מ"מ. צבע הגלומות והמוצים חום (לעומת גומא מגובב, שם הם צהובים). פורח מפברואר ועד יוני.

גדל במעל 30 אתרים, בארבע גלילות לאורך מישור החוף: עמק עכו, חוף הכרמל, השרון ופלשת. בית-גידולו, חולות בישראל בלבד, מגביל את תפוצתו לחוף הים ולאזורי חולות הסמוכים לחוף הים. הוא שכיח בחוף הכרמל ובשרון בחולות, אך באזורים אלה הולכים ומצטמצמים שטחי החולות בקצב מהיר בגלל בינוי ופיתוח. בגלילות אלה נסקרו בשנים האחרונות כ-50 אתרים. בעבר היו ידועות אוכלוסיות גדולות באזור קיסריה, אולם בעקבות בנייה והקמת מועדון הגולף הוא הפך לנדיר באזור. בפלשת הצמח נדיר, והוא מוחלף באותו בית-גידול על ידי גומא הקרקפת. לחץ לצפיה במפת התצפיות הדינאמית של מין זה

שדות חול מיוצבים למחצה במישור החוף בקרבת הים, עד 1.5 ק"מ מקו החוף. גדל בשטחים חשופים לשמש בחברות צומח פתוחות שכיסוי הצומח בהן נמוך מ-30 אחוז.

אנדמי לישראל ומוגבל רק למישור החוף.

הצמח תואר כמין חדש למדע לאחרונה. זהו מין קרוב ודומה מאוד לגומא הקרקפת, וייתכן אף שנוצר ממנו במהלך האבולוציה של מישור החוף בפלייסטוקן. גומא שרוני נבדל מגומא הקרקפת בעיקר בגודל תפרחותיו (קוטר התפרחת 4-5 ס"מ) ובגודל הכללי של הצמח. בעוד גומא-השרון גדל רק בחולות מישור החוף, הרי גומא הקרקפת הוא צמח חולות מדברי, הגדל בעיקר בחולות הנגב המערבי, אך גדל גם לאורך כל חולות מישור החוף, כולל חולות מפרץ חיפה וצפונה. גם בצמחים אנדמיים אחרים של מישור החוף, אפשר לאתר את המינים הויקריים שלהם בקרבה גיאוגרפית (ראה Shmida 1984, Auerbach and Shmida 1987). על פי דנין (Danin and Kukkonen, 1995; Danin 2004) הדבר מרמז על יצירתם בזמן גיאולוגי קרוב, אולם גומא שרוני וגומא-הקרקפת נפוצים בישראל בדגם סימפטרי בכל שלוש הגלילות (חוף-הכרמל, שרון ופלשת), ואין להם דגם תפוצה אלופטרי כמו לשאר המינים האנדמיים של מישור החוף. המין שייך לקבוצה אקולוגית של מיני גומא הגדלים בחולות ולא במקווי-מים, כמו גומא-הקרקפת וגומא מגובב.

  • בתי-הגידול החוליים בשרון ובחוף הכרמל הולכים ונעלמים, ואוכלוסיות המין נכחדות.
  • האתרים שהמין גדל בהם סובלים מכריית חול, פיתוח כבישים, נסיעה ברכב-שטח ומלחץ אוכלוסייה גדול לנופש. הנגישות לאתרים אלה קלה מאוד.
  • בתי-הגידול החוליים במישור החוף הולכים ונעשים מקוטעים יותר, ולרוב מפרידים מאות מטרים או קילומטרים אחדים בין האוכלוסיות.
  • גודל האוכלוסייה באתרים השונים נע בין מאות אחדות לאלפים.

הכרזת אתר מרכזי בחולות קיסריה, שם היו אוכלוסיות גדולות של צמח זה (יש להכריז על שמורה בשטח, ולהלחם עם בעלי הקרקע על הקצאה לשמירת טבע). ניטור שתי אוכלוסיות בקיסריה ובחולות פלמחים (שמורת נחל פולג בעדיפות שלישית).

גומא שרוני הוא מין אנדמי למישור החוף בישראל, הגדל בכמה עשרות אתרים בארבע גלילות. הגדרתו כצמח אדום משקפת את תפוצתו האנדמית ואת הסכנה הגדולה הקיימת כיום לבתי-הגידול החוליים במישור החוף, הנכחדים בקצב מהיר. הפיתוח של אזורי החולות וכרייה בלתי מרוסנת הביאו לצמצום דרסטי של האוכלוסיות ולהבאת הצמח לסכנת כלייה.

Danin, A. and Kukkonen, I. 1995. A new Contributions to the flora of Israel. VIII. A new Cyperus from Israel Cyperus sharonensis Danin et Kukkonen sp. n. Israel J. Pl. Sci. 43: 77-82.