מעבר לתוכן העמוד

חלבלוב השיח
Euphorbia dendroides

5.3 סכנת הכחדה חמורה

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

שיח מעוצה שגבהו 1-2.5 מ', הגדל בישראל אך ורק באזור נחל שיח, במורדות המערביים של הכרמל, בחברת חרוב מצוי ואלת המסטיק. הגבעולים בשרניים, אוגרים מים כמו "קקטוסים". מתחת לקליפה החיצונית של הגבעול מסתתרת רקמה ירוקה, מטמיעה. העלים ארוכים, גדולים, מחודדים, מטיפים שרף חלבי כשאר מיני הסוג חלבלוב.
בקיץ הוא משיר את עליו ועומד בשלכת מלאה, ובכך מצמצם את השטח המאדה שלו. שלכת קיץ זו מייחדת את חלבלוב השיח בהשוואה למרבית מיני השיחים והעצים באזור הים-תיכוני (דומים לו בכך אוג קוצני, צחנן מבאיש, קידה שעירה וחלבלוב מגובשש). בזמן שלכת הקיץ מאדימים הענפים הישנים, ולאורכם ניכרות צלקות במקום חיבורם לענף של העלים שנשרו. צורת הגידול של ענפיו הבשרניים-ירקרקים ושלכת יובש מוחלטת הן תכונות אופייניות יותר לצמחייה טרופית-יובשנית (לדוגמה – מורינגה רותמית, פתילת-המדבר הגדולה, רכפתן מדברי, זקום מצרי ועוד). יש בכך רמז שחלבלוב השיח כי הוא מין פליאו-ים תיכוני, ממוצא טרופי קדום. לתיאור התפרחת ראה חלבלוב מצרי.
זה המין היחיד בארץ של חלבלוב המתנשא לגובה של מעל מטר. דומה באופן כללי לחלבלוב מגובשש, אך נבדל ממנו בגודלו, בצורת עליו ובעיקר בפריו, שפניו חלקים ללא גבשושיות. שמו המדעי בא על שם היותו מעוצה (עץ – dendro) בניגוד ליתר מיני החלבלוב הגדלים באזור. הקשר לשם "נחל שיח" בפתחו הוא גדל מקרי לחלוטין: זהו השם הערבי של הנחל, המופיע עוד במפת P.E.F. מן המאה ה-19.
פורח בחודשי מרס–אפריל.

ידוע בארץ רק מהמורדות המערביים של הכרמל באזור נחל שיח. האוכלוסייה העיקרית גדלה מדרום לנחל, ונהרסת עם התפשטות בית-הקברות העירוני המרכזי של חיפה. פרטים מעטים גדלים גם מצפון לנחל שיח במדרון גירני תלול במפנה דרומי. בספר העיזבון של אהרון אהרונסון יש נתון על גדילתו בפלשת, נתון שגוי לדעתנו, הנובע מהגדרה מוטעית של פרט עשבייה של חלבלוב מגובשש שנאסף בגבעות הכורכר של רמת-גן בתחילת המאה ה-20.

מדרונות תלולים של נחל שיח, גם על סלע גיר קשה עם קרקע טרה-רוסה וגם על קירטון עם רנדזינה, בחברת חרוב מצוי ואלת המסטיק. רוב הפרטים גדלים ברום של 70 מטר בערך, במרחק של כקילומטר אחד מחוף הים, שם הם נתונים להשפעת רוחות חזקות ורסס מי הים.

* ידועים 2 אתרים בלבד בכרמל, הצמודים זה לזה במקטע אחד באזור נחל שיח.
* אתרי גידולו בכרמל הם הנקודה המזרחית ביותר באגן הים התיכון והיחידה הידועה בישראל.
* בשנת 1994 נערך סקר יסודי באזור ולא נמצאו שיחי חלבלוב נוספים במצלעות של הר הכרמל דרומית לנחל שיח. מספר השיחים באזור נחל שיח נאמד ב-5,000-20,000.
* האוכלוסייה העיקרית הולכת ונכחדת עם התפשטות בית-הקברות העירוני המרכזי של חיפה במעלה ההר. כל אוכלוסיית החלבלוב סובלת מפעילות אנוש צפופה המתנהלת באזור, בשל היותו מוקד טיולים ופיתוח.
* האוכלוסייה בישראל מבודדת מאות קילומטרים מהאוכלוסיות הקרובות בטורקיה ובגבול לוב–מצריים.

מומלץ לגדר ולשלט שתי חלקות גדולות ולאסור כניסת אנשים למקום. לנטר את שתי החלקות ולבדוק מהו לחץ הקהל המכסימלי המאפשר יציבות וחִיות לחברה שחלבלוב השיח חי בה.

חלבלוב השיח שכיח למדי לאורך חופי הים התיכון וגדל גם באיים הקנריים. נמצא בכל ארצות המגרב ולוב, ומספרד (כולל האיים הבליאריים) ועד הבלקן. נתון ממצריים, אך חסר בלבנון ובסוריה. הוא גדל במדרונות סלעיים הפונים לים והמושפעים מהלחות ומרסס הים. בים האגאי ובחוף הטורקי הוא יוצר חגורת צומח השולטת באזור הרסס הסלעי.

שיח גדול, הגדל בישראל רק בתחום מצומצם במורדות הכרמל המערביים, בפתח נחל שיח. זהו מין פריפריאלי מערבי של חלבלוב, המאפיין את החופים הסלעיים של הים התיכון, והוא גם נציג יחיד ומיוחד של קבוצה טרופית-יובשנית של חלבלובים שיחניים, הנפוצים באיים הקנריים ובקרן אפריקה. הצמידות הרבה של האתרים מגבירה את סיכוני ההכחדה ומקנה למין זה מספר אדום גבוה.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליTree Spurge, Woody Spurge
שם ערביחלבלוב
משפחהחלבלוביים
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהים-תיכונית
כורוטיפים-תיכוני
אתר מרכזי לשימורפתח נחל שיח

נדירות
1
5
6
פגיעות
0
3
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
5.3
10
פריפריאליות W
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום סכנת הכחדה חמורה
1 (1) גלילות
צמידות: גבוהה
0.0% אתרים בשמורות

מינים נוספים

חלבלוב מגורגר
חלבלוב סיני
חלבלוב שעיר
חלבלוב קטן-פרי