מעבר לתוכן העמוד

קדד אפיל
Astragalus trimestris

3.2 פגיע

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר
תאריך עדכון: 1 בינואר 2011 07:39

צמח חד-שנתי, ירוק-מאפיר, בעל שערות קצרות הדוקות באורך 10-30 ס"מ. לכל צמח מספר גבעולים זוחלים או אלכסוניים, מסועפים ליד הבסיס. העלים באורך 3-10 ס"מ; עלי הלוואי בבסיס ציר העלה זעירים, חופשיים או מעט מחוברים בבסיס, קרומיים, משולשים בחלקם העליון, ריסניים; כל עלה בעל 8-10 זוגות עלעלים מוארכים-אליפטיים באורך 10-15 מ"מ, מקריחים בצד העליון, שעירים בצד התחתון, לעיתים משונצים. התפרחת בת 2-6 פרחים, ערוכה על עוקץ שאורכו שווה או ארוך מהעלה השכן; חפי הפרחים אזמלניים אורכם כ-2 מ"מ; הפרח פרפרני, צהוב או לבן. אורכו 10-13 מ"מ; הגביע צינורי-פעמוני בעל שערות לבנות או לבנות ושחורות; אורך שיני הגביע כמחצית מאורך הגביע. הכותרת לבנה עד צהבהבה; המפרש ארוך במעט מהמשוטים. הפרי הוא תרמיל משולש בחתך רוחב, קשתי או מפותל (עד פיתול וחצי), מרזבי בעל מקור מאונקל קצר בקצה, מכוסה בשעירות הדוקה. התרמיל מרזבי בשל תפר אורך שקוע הממוקם בגב התרמיל.
הפריחה בפברואר-מרס.

הצמח גדל בנגב הצפוני ובערבה בשבעה אתרים, אך מעריכים כי יש בארץ כתריסר אתרים. בנגב הצפוני הוא נמצא בחולות הנגב המערבי, מדרום לצאלים ובחולות רביבים וכן בכרם שלום. נעלם מאזור מגן ונחל הבשור. כמו כן נמצא בחולות מישור ימין. בערבה הוא נמצא באזור חצבה – שיזף. יש דיווחים שבעבר נאסף ונצפה גם בפלשת, באזור פתח-תקווה אחרי 1965, אך נכחד משם.

מישורי חול במדבר ובחוף. בנגב המערבי מופיע בחברת רותם המדבר וגלעינון החוף.

* שרד רק בשתיים מתוך שלוש הגלילות שבהן נאסף או נצפה ונכחד מפלשת. ככל הנראה קיימת מגמה של ירידה במספר האתרים הידועים בנגב הצפוני שם נכחד מאזור מגן ומנחל הבשור ליד תל רעים (ג'מה). יש לציין שהתצפיות והאיסופים המאוחרים ביותר הם מסוף שנות ה-80 של המאה ה-20 ולא ברור אם הצמח קיים בכל האתרים גם כיום.
* פיתוח עירוני וחקלאי הוליכו ככל הנראה להכחדת האוכלוסיות באתרים של פלשת ובאזור הבשור ומגן. ייתכן שפגיעה בחולות באזורי פעילות צבאית באזור צאלים-רביבים מסכנת את הצמח באזור זה.
* הצמח מוגן בשמורת נחל שיזף
* חסר מידע על מצב הסיכון במצרים ובלוב.

מומלץ לסקור את חולות הנגב הצפוני והערבה באתרים שבהם הצמח תועד בעבר, בכדי לוודא את הישרדותן של האוכלוסיות הללו ועל מנת למצוא אתרים נוספים. מעקבים רב-שנתיים יאפשרו ללמוד על הדינמיקה של האוכלוסיות ולאפיין את דרך הריבוי בשדה ובגני מקלט.

גדל בדרום ישראל, סיני, מצרים ולוב.

צמח חד-שנתי נדיר של חולות מדבריים, אשר המידע עליו לוקה בחסר. על פי התיעוד ניכרת ירידה במספר הגלילות והאתרים וייתכן שגם האתרים הקיימים מצויים בסיכון עקב פעילות צבאית. מין שעיקר תפוצתו בעולם דרומית לישראל והאתרים בישראל מצויים בשולי התפוצה הגיאוגרפית.

name of participantsמבוסס על: "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר

מפת תפוסה נוכחית

מפת תפוסה נוכחית לפי תצפיות בפיקסל
פיקסל בגדול 1000 מטר רבוע פיקסל בגדול 5000 מטר רבוע פיקסל בגדול 10000 מטר רבוע
מספר התצפיות 0 0 0
בסך הכל פיקסלים 0 0 0

שם אנגליEgyptian Milk-vetch
שם ערבי
משפחהקטניות
סיווגברשימת המינים בסכנת הכחדה
אקוסיסטמהמדברית
כורוטיפסהרו-ערבי (ים-תיכוני)
אתר מרכזי לשימורחולות שיזף

נדירות
1
3
6
פגיעות
0
2
4
אטרקטיביות
0
0
4
אנדמיות
0
0
4
המס' האדום
1
3.2
10
פריפריאליות S
ערך IUCN DD EW EX LC CR EN VU NT
הגדרת סיכון לפי הספר האדום פגיע
2 (3) גלילות
צמידות: 0
37.5% אתרים בשמורות

מינים נוספים

קדד סיבר
קדד נאה
קדד שימפר
קדד מכופל